SmakuJEMY

Wpisy

 • piątek, 13 kwietnia 2012
  • wysiew groszku :)

   siejemy groch

   Tak właśnie Smakoszka umieszczała nasiona groszku w ziemi :)

   Wieczorem spadł deszcz, a od rana pięknie świeci słońce, więc nasze nasionka pewnie szykują się powolutku do kiełkowania. Kiedy tylko zobaczymy maleńkie roślinki natychmiast uwiecznimy to na zdjęciach :)

   Smakoszka wczoraj siejąc zobaczyła w przekopanej ziemi dżdżownicę i rano relacjonowała z przejęciem " dziownica była ale schowała, poszła daleko szukać dugiej dziownici"

   Pozdrawiamy Smakoszki

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   smakujemy
   Czas publikacji:
   piątek, 13 kwietnia 2012 08:32
 • czwartek, 12 kwietnia 2012
  • Mały ogrodnik :)

   Smakoszka od dawna była podekscytowana wizją wiosennych prac ogrodowych.Kiedy jeszcze aura była zimowa opowiadałam jej, że kiedy przyjdzie wiosna wspólnie zasiejemy w ogrodzie nasiona warzyw.

   Jakiś czas temu kupiłam nasiona zielonego groszku, pomidorów, rukoli i kilku innych pyszności. Czekały cierpliwie na swój czas...dla części z nich czas przyszedł właśnie dzisiaj. Na pierwszy ogień poszedł groszek.

   Pamiętam kiedy jako mała dziewczynka zrywałam młody groszek i wyłuskiwałam maleńkie słodkie kuleczki ze strąków. Chcę żeby dzieciństwo Smakoszki również było wypełnione takimi wspomnieniami.

   Jeśli nie macie ogródka zawsze możecie wraz z pociechami zasiać coś w skrzynkach na balkonie lub w donicach na okiennym parapecie. Miło jest codziennie oczekiwać aż roślina wykiełkuje, a potem patrzeć wspólnie z dzieckiem jak rośnie.

   Miesiąc temu zasiałyśmy ze Smakoszką pomidora koktajlowego do doniczki stojącej właśnie na parapecie w oknie naszej kuchni.  Nasz pomidor rozwija się bardzo powoli. Ma już 10cm wzrostu i kilka listków...dziś korzysta pierwszy raz z kąpieli słonecznej w ogrodzie. Smakoszka jak przystało na ogrodnika z prawdziwego zdarzenia miała swoją łopatkę, konewkę i sprawnie przy mojej drobnej pomocy zasiała swoje nasiona groszku. Nigdy nie widziałam by robiła cokolwiek z taką powagą jak dziś. Mam nadzieję że latem będziemy mogły wraz ze Smakoszką delektować się nie tylko groszkiem prosto ze strączka ale również zupą krem z groszku oraz innymi specjałami z jego dodatkiem.

   Wybrałam groszek nie tylko ze względu na swoje wspomnienia ale również dlatego, że Smakoszka bardzo lubi groszek jako dodatek to warzywnego stir fry, sałatek czy potraw na bazie makaronu. Zresztą nie tylko ona :)

   Wkrótce ogrodnicza fotorelacja :)

   Smakujcie wspólnie z maluchami życie...nie tylko to toczące się w kuchni :)

   Pozdrawiamy

   Smakoszki

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   smakujemy
   Czas publikacji:
   czwartek, 12 kwietnia 2012 12:21
 • czwartek, 05 kwietnia 2012
  • pierogi fotorelacja...

   Smakoszka dzielnie gniotła wczoraj ciasto na pierogi, to naprawdę wielka frajda dla malucha. Pomagała również w wałkowaniu gotowego ciasta i wykrawaniu z niego kółek... później już tylko wlepiała swoje wielkie oczy w moje ręce, kiedy napełniałam kolejne pierogi farszem.

   Robię ciasto z dodatkiem jajka i wbrew temu co mówią niektórzy wcale nie wychodzi twarde.

   Dziś ulubiony farsz Smakoszki ze szpinaku z dodatkiem dużej ilości czosnku, oliwy z oliwek i prawdziwej fety. Gotowe pierogi polewam roztopionym masłem.

    


   Smakoszka zagniata ciasto na pierogi

   zagniatanie ciasta

   zagniatanie ciasta 2

   już tylko je ugotować...

   ulepione pierogi

   Smakoszka kończy swoją ogromną pierogową porcję

   Smakoszka kończy jeść...

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   smakujemy
   Czas publikacji:
   czwartek, 05 kwietnia 2012 11:08
 • środa, 04 kwietnia 2012
  • Jedzenie fazami... pierogi

   Każda mama jaką znam określa upodobania kulinarne swojego dziecka jako fazowe...ja również

   Od kilku tygodni jest to faza na pierogi i naleśniki.

   Wczoraj od samego rana Smakoszka wiedząc już co będzie na obiad biegała za mną ciągnąc mnie za ubranie i krzycząc "pierogi, pierogi!" Dziś powtórka :) pierogi z umiłowanym przez Smakoszkę szpinakiem i fetą. Zresztą tak jak pierogi są fazą tak również zestaw szpinak + feta jest nieustającą od kilku miesięcy fazą samą w sobie. Mogę podać z makaronem, samodzielnie do wyjadania z miski, w pierogach, w roladce mięsnej a nawet na pizzy.

   Ciekawa jestem jakie fazy aktualnie przechodzą Wasze pociechy??

   Pozdrawiamy Smakoszki

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   smakujemy
   Czas publikacji:
   środa, 04 kwietnia 2012 08:40
 • poniedziałek, 02 kwietnia 2012
  • Po ponad dwóch latach doświadczenia w smakowaniu...

   Smakoszka (tak nazwijmy roboczo moją córkę) urodziła się ponad dwa lata temu. Przez ten czas smakując świat razem ze mną wyraźnie polubiła pewne potrawy, składniki i aromaty. Jak każdy mały człowiek nie ustaje jednak w dalszym odkrywaniu świata, również tego kulinarnego.

   Gotowanie jest moją wielką pasją dlatego wiele czasu spędzamy ze Smakoszką w kuchni. Gnieciemy razem ciasto na domową pizzę, Smakosza również świetnie się sprawdza podając warzywa do obrania lub krojenia. No ale zdecydowanie najlepiej radzi sobie z wylizywaniem talerzyka po naleśniku ze szpinakiem.

   Jeszcze kiepsko idzie jej wchodzenie na zjeżdżalnię ale w warzywniaku zaskakuje absolutnie wszystkich znajomością nazw wszystkich owoców i warzyw ;)

   Zanim jeszcze Smakoszka przyszła na świat obrałam sobie za cel wpoić jej prawidłowe nawyki żywieniowe i chyba jestem na dobrej drodze, mam przynajmniej taką nadzieję. Czas pokaże jak to jest faktycznie.

   Jak już wcześniej pisałam Smakoszka ma już pewne kulinarne preferencje uwielbia rodzynki, naleśniki ze szpinakiem, pierogi (cokolwiek by do nich nie wsadzić), paprykę w każdej postaci i banany. Ale tak naprawdę niewiele jest takich potraw czy składników za którymi nie przepada może dlatego, że zna kuchnię od kuchni...?

   Blog ten dedykuję Wszystkim rodzicom, a w szczególności tym, którzy chcą wychować małych smakoszy i celebrować wspólnie ze swoimi dziećmi jedzenie i otaczającą je sztukę kulinarną.

   Z pozdrowieniami Smakoszki

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   smakujemy
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 02 kwietnia 2012 11:12